Plavčík.

29. dubna 2012 v 10:07 | Brabouk. |  Vzpomínky lodního kapitána.

Plavčík.

Po prašné cestě táhnoucí se od nádraží šel plavčík. Přes rameno námořnický pytel, který mu podle jeho pokynů, ušil vesnický sedlář z poctivé plachtoviny. V pytli měl výbavu pro práci na lodi. Dvě pracovní bundy, normální a teplou, dvoje kalhoty z čertí kůže s mostem padacím, něco prádla, holiny, bagančata a dřeváky a pytel byl plnej. Však byl taky pěkně těžkej. V ruce svíral ještě kufřík a v něm výslužku od maminky, kterou dávají maminky svým Honzům na cestu do světa. Bytelná vesnická vánočka, třebaže bylo jaro, pár řízků a lahvička malinovky. " Aspoň prvních pár dnů bude kluk nevděčná na mámu vzpomínat", říkala si máma a k vánočce přidala hrst korespondenčních lístků se svoji adresou a krátkým sdělením: "Mám se dobře, nic nepotřebuju. Jenda". Znala to už od loňska, že kluk nenapíše a nenapíše. "Aspoň jednou za čtrnáct dní koukej jeden koresponďák hodit do schránky, jinak si mě nepřej", nabádala Honzíka. Ten by ji v tu chvíli slíbil třeba hory i s horákama, jen aby už byl na cestě na svou loď a na plavbu na ní. Cesta se táhla do dálky a jakoby neměla konce. Aprílové jarní sluníčko ji už stačilo vysušit a každý plavčíkův krok zvedl malý obláček prachu. Po chvíli chůze se u cesty objevil patník, který jako by zval: "polož si na mně ten pytel, odpočiň si". Sotva se plavčík rozhodl, že si přeci jen trochu odpočine, sluníčko se schovalo za mrakem. "Zatracené aprílové počasí" pomyslel si plavčík, hodil pytel znovu na rameno a pokračoval v cestě. Konečně cesta zamířila mezi domy, pak už se objevil azil lodníků stojících v přístavu, Cinkova hospoda a proti ní odbočka cesty do přístavu. Chuť stavit se u Cinků na svačinku si nechal zajít, doufal, že si tam později se svou posádkou zajde na oběd. Radši tedy odměřoval poslední stovky metrů do přístavu k vysoké přístavní hrázi. Pod ní kotvila jeho loď, krasavice, na které už přes rok jezdil, kterou si zamiloval.
Když po skončení zimního ročníku plavecké školy čekal doma na povolání na plavidlo, bylo jeho velkým přáním, dostat se zpátky na svou loď. To se ovšem málokterému plavčíkovi podařilo. Byl proto šťastný, jako blecha, když už za týden po skončení kurzu, přišel telegram: "Nástup 7. 4. Přístav Mělník. ML Dagmar". Na jeho zavolání "Haló Dagmar, je tu někdo"? Vyšel z příďové kajuty kormidelník, a povídá: "No to je dost Honzíku, že jsi tady, hoď mi dolů ten pytel". Bez pytle, jen s kufříkem v ruce, sešplhat po strmém žebříku v hrázi na loď, bylo pro plavčíka hračkou.
Došel se ohlásit kapitánovi. "Budeš tady letos mít víc odpovědné odbornější práce, první lodník Karel složil kormidelnické zkoušky a odešel. Místo něho přišel pomocný lodník, který ještě neumí po lodi ani pořádně chodit. Odborné práce budou tedy na tobě. Zvládneš to Honzíku"? Zeptal se ho kapitán. Honzík pokýval hlavou a kapitán mu řekl. "No tak se jdi převléknout, jedeme do Kostelce nakládat cukr". Sotva zapnul poslední knoflík na mostě padacím, svých pracovních kalhot, naskočili motory, a začal první pracovní den plavčíka třetím rokem na jeho vysněné lodi. Odvázali a stočili lana, vypluli z přístavu a zamířili proti proudu na malé Labe. Hadík, Obříství, Lobkovice a Kostelec, čtyři plavební komory, kde Honzík zabrzdil a zastavil s citem loď, proto, že prázdná ML Dagmar nechce couvat. Byla to první práce, kterou dříve vždycky dělal pan Karel, ale kterou by pomocný lodník nezvládl. Však se taky Honzík hrdostí a štěstím nadýmal, když ho kapitán pochválil. Sotva v Kostelci vyvázali loď pod nakládací pásy a odkryli ji, přišla parta nakladačů a do konce druhé směny byla polovina nákladu v lodi. Skončila směna, přikryli loď a tak po zimní přestávce, určené pro vstřebávání teorie skončil plavčíkův první pracovní den na lodi. Všechno bylo v pořádku, nic zvláštního se nepřihodilo. Ale nebyl všem dnům konec, neboť šedivá je teorie, zato věčně zelený je strom života a romantika s dobrodružstvím čekají za obzorem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama