Život na vesnici.

17. září 2013 v 14:52 | Brabouk.
Vesnice jako uzavřená komunita, kde každý znal každého a jaké nám představují filmy pana Trošky nebo seriál Doktoři z Počátků je už minulostí. Současné vesnice se vyhraňují do dvou kategorií.
Ta první mizí a dožívá. Byla v ní zrušena škola, zkrachoval v ní obchůdek a zavřeli hospodu. Mladí odešli a odcházejí do měst, kde bude škola pro jejich děti a kde sami snáze seženou práci a obživu. Staří jsou na vsi už příliš zakořenění a tak tam v poklidu dožívají, bez mladých, svůj život. Sem tam, některou takovou vesnici, o víkendech oživí chalupáři přijíždějící z měst, aby do nich po nedělním obědě opět prchli.
Do druhé kategorie, patří bývalé Vesničky mé střediskové, ležící poblíže velkých měst, které se dostali do hledáčku developerů a kteří v nich stavějí uzavřené sídliště, pro bohaté a ještě bohatší. Ti se ovšem se starousedlíky nestýkají, takže o nějakých sousedských vztazích nemůže být ani řeči. Že by v takové moderní vesnici znal každý každého, je čirá fantazie.
Samozřejmě jsou dodnes vyjímky vesnic, ve kterých se utvořila parta nadšenců, která strhla ostatní občany k tvořivé činnosti na zkrášlení a záchraně své obce. Držíme jim palce, ať se jim to podaří. Nicméně, čas kdy děti honily koupat housata k rybníku za vsí, běhaly po strništích a na podzim si opékaly brambory na ohýncích z bramborové natě už nenávratně odnesl čas. Moderní technické prostředky natolik změnily podmínky a dobu, že hlavně pro děti se stírá rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě. Obrazovka počítače je všude stejná.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 17. září 2013 v 15:08 | Reagovat

Počítač sice děti mají, ale přesto je mezi dětmi ve městě a dětmi na vesnici diametrální rozdíl. Stačí, aby tam byla parta těch, co dojíždí společně do školy, a tak mají příležitost každý den něco vymyslet. Tak je to i tady. Ačkoli je brácha šílenej pařan, co prosedí u počítače celý den, jakmile přijdou kluci, vytáhnou ven a přijdou klidně až v noci a kdo ví, co kde provádějí. A jsou venku, ne u počítače jiného z nich. Akorát, že nemají k dispozici žádná hřiště, žádné herny, žádné atrakce, prostě jsou někde na louce, u koupaliště nebo v lesíku za bytovkou.

2 vivax vivax | Web | 17. září 2013 v 15:43 | Reagovat

Ještě že takové vyjímky jsou....

3 Brabouk Brabouk | E-mail | 29. září 2013 v 12:56 | Reagovat

Samozřejmě, ale přes to si myslím, že vyrůstá nová počítačově gramotná generace.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama