Leden 2017

Žijeme v iluzích.

31. ledna 2017 v 11:45 | Brabouk.
V iluzích žijeme všichni po celý život. Vrcholní národohospodáři a ekonomové žijí v iluzi, že vytvořením dalších pravidel a regulací ekonomiky odvrátí příští krizy a ona přes to přijde.
Revolucionáři po zdařilém převratu žijí v iluzi, že režim který nastolili je nevratný a stačí pár let nebo pár generací a nové pořádky zmizí jako kouzlem. Milenci žijí v iluzi, že jejich láska bez hádek a starostí potrvá do konce jejich dní, než jim tu iluzi torpéduje srážka s realitou.
Mladí lidé žijí v iluzi, že oni to budou dělat lépe než jejich rodiče, že vybudují nový, lepší svět se světlými zítřky, než zjistí, že se jim podařil vybudovat jen technický pokrok a jinak vše zůstalo při starém, že lidi lžou a podvádí jako za časů jejich dědečků.
Starší a staří žijí v iluzi, že za jejich mládí bylo líp, že tráva byla zelenější, sníh bělejší a schody ne tak strmé, ale je to jen touha žít opět ve svém mládí.
Tak žijeme všichni ve svých iluzích a když nás o ně náraz reality připraví, ruče si vytvoříme nové, neboť neumíma bez svých iluzí žít. Pro život bez iluzí by byla realita příliž krutá. Takový život by nebyl k žití. Proto buďme vděčni za své iluze.