Vzpomínky ze základní školy.

21. listopadu 2017 v 13:13 | Brabouk.
Už je to opravdu dávno, co jsem jako prvňáček poprvé v roce 1938 do naši vesnické dvoutřídky došlapal. Nás prvňáčky až třeťáky vyučovala mladá paní učitelka zatím co čtvrťáky a páťáky samozřejmě pan řídící. Usazeni v dřevěných lavicích po dvou s rukama za zády jsme poslouchali vyučování.Ruce jsme měli na lavicích jen když jsme si něco zapisovali. My prvňáčci ještě dlouho jen tužkou a teprve ve druhém pololetí jsme to začali zkoušet namáčecím perem, které jsme namáčeli do kalamářů zapuštěných v lavicích.
Pamatuji si na říkánku, zajímalo by mě zdali se traduje dodnes, ale asi ne: "První třída kašička, druhá třída matička, třetí třída hodní žáci, čtvrtá třída darebáci, pátá třída medvědi, protože nic nevědí!"
Po roce ve druhém oddělení jsme musili z čítánek vytrhnout obrázek pana prezidenta Beneše a některé odstavce či články začernit. Ve třetí třídě už jsme dostali čítánky úplně nové a jiné. Jinak jsme my vesnické děti ani nepoznali, že je válka. Samozřejmě věděli jsme o ní, ale rodiče i paní učitelka s panem řídícím se postarali abychom jejich hrůz byli ušetřeni. Dál jsme se učili číst psát a počítat, dál jsme si hráli kolem remízků za vesnicí na četníky a na zloděje a dokonce i na kovboje a indiány. Dál jsme se s chutí koupali v letních vedrech v řece, kterou jsme my mrňaví udatové museli přeplavat už začátkem června a pak jsme přestali zubama drnčet až doma pod peřinou.
Když jsem ve škole zlobil, nebo při vyučování brebentil, dostal jsem přes ruce rákoskou a když se to rodiče od mých spolužáků dověděli tak ještě vařečkou na zadek. Já jsem brebentil rád. Joj, kolikrát já jenom za trest stokrát psal větu: "Nemám při vyučování mluvit." I po škole jsem párkrát byl, jako v té době skoro každý. Vždycky si pro nás poškoláky naši učitelé čas našli.Ale byly to krásné časy v té naší obecné jak se nyní říká základní škole. V měšťance už taková pohoda nebyla. Rád na tu školu vzpomínám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama